Društvo

Kafana kao način života

FOTO: Nikšićki vremeplov

Više od 60 ugostiteljskih objekata aktivno je u užem gradskom jezgru Nikšića, a činjenica da su lokali svakodnevno popunjeni pokazuje da je mladima podnevna kafa stil života i jedan od rijetkih načina da utroše slobodno vrijeme, piše portal Onogošt.

Nikšićanin Srđan (28) nije zaposlen i kaže da u lokalima provodi vrijeme barem nekoliko puta sedmično, dodajući da je to “opšta navika svih Nikšićana“.

Grad je, kako navodi, mjesto za relaksaciju i zabavu, pa stoga i ne čudi da se obično mogu sresti stalni gosti koji se međusobno lako prepoznaju. Upitan da li bi provodio toliko vremena u centru grada da ima redovan posao, Srđan portalu Onogoš sa osmjehom daje zanimljiv odgovor.

“Da imam posao, izlazio bih isto koliko i sada, a možda čak i još više“, iskren je on.

Profesorica na studijskom programu za sociologiju Filizofskog fakulteta, Nataša Krivokapić, smatra da postoje dva osnovna razloga zbog kojeg se Nikšić može nazvati i gradom kafana.

“Sa jedne strane, imamo visoku stopu nezaposlenih mladih ljudi koja čini da oni imaju više slobodnog vremena, a sa druge strane imamo nedovoljno dobre uslove za kvalitetno korišćenje toga vremena“, kaže Krivokapić.

Prema njenim riječima, gotovo svakodnevni odlazak na jutarnju kafu sa prijateljima, bez obzira na vremenske uslove, navodi na zaključak da se radi o kulturološkoj osobenosti naše sredine, pa se svaki slobodan trenutak iskoristi za opuštanje i njegovanje prijateljske bliskosti.

“Opuštenost i bezbrižnost su svakako potreba mladih ljudi, ali ona je u našem gradu, kada su u pitanju prepunjeni kafići, svojim velikim djelom proizvod nepovoljnog društvenog okvira. Kvalitetno korišćenje slobodnog vremena podrazumijeva razvijanje i podsticanje kreativnih potencijala, pruža mogućnost za emancipaciju ličnosti i aktivno, a ne pasivno, trošenje svoga vremena“, pojašnjava Krivokapić.

Ona dodaje da istraživanja vršena na Filozofskom fakultetu pokazuju da najveći broj studenata nema niti jedan hobi, kao i da ne osjeća motivaciju za razvijanjem i podsticanjem nekog svog talenta. Stoga, kako navodi, puni kafići svakako sami po sebi ne predstavljaju problem, već su manifestacija vrijednosnih i ekonomskih promjena koje karakterišu crnogorsko društvo u posljednjih nekoliko decenija.

“Ove promjene nijesu specifičnost naše sredine već svih zemalja u našem bližem okruženju, koje doživljavaju vrlo slične posljedice društvene transformacije“, ocjenjuje profesorica Krivokapić.

Sa druge strane, ona dodaje da bi stvaranje uslova za razvoj kreativnih mogućnosti mladih u Nikšiću predstavljalo najbolji način za ispoljavanje njihove individualnosti.

“Tek u tom slučaju bi svakodnevni izlasci na najbolji mogući način ostvarivali svoju funkciju, a to su relaksacija, komunikacija i zabava“, zaključuje Krivokapić.

Nakon svega, jasno je da je gradu potrebno mnogo više dodatnih sadržaja kako bi mladi mogli kvalitetnije da ispune svoje slobodno vrijeme, a Srđan je siguran samo u jedno – Nikšićani će se do tada uredno gledati u centru na kafi.

Send this to a friend