Društvo

Nađeno 69 grobova, ima ih više od 100

Ekipa arheologa i konzervatora, koja sprovodi zaštitna arheološka istraživanja grobova ispred Gradskog stadiona, do sada je otkrila 69 grobova, a smatraju da se na prostoru budućeg Trga Argentine nalazi više od 100 grobova.

Arheolozi su za ovaj posao istraživanja dobili dozvolu do kraja januara, ali posao očigledno neće biti završen do kraja mjeseca, pa će početak gradnje novog trga biti najvjerovatnije krajem februara.

Nakon završetka arheoloških istraživanja, kompanija “Erlang” će imati 70 dana da završi posao.

Rukovodilac zaštitnih istraživanja Marija Jabučanin kazala je DN da se privode kraju istraživanja grobova, koji su pronađeni pored i ispod cistjerni bivše benzinske pumpe, te da ih u narednom periodu očekuju još dva sektora na prostoru budućeg trga.

“Do sada smo pronašli 69 grobova, a vjerujemo da na ovom prostoru ima više od 100 grobova. Naše aktivnosti su podijeljene po sektorima i istraživanje trenutno vršimo na mjestu gdje su izvađene cistjerne, odnosno gdje su otkriveni grobovi, koji su devastirani. Istraživanja su zaštitnog karaktera, tj. preventivna. Svaki grob se posebno tretira i moramo da izradimo situacioni plan, koji je nama najbitniji. Ne možemo da znamo koliko je ostalo grobova pa tako ni tačan datum kada ćemo završiti istraživanja”, kazala je Jabučanin.

Riječ je o groblju iz 19. vijeka, koje se prostire do Crkve Svetog Đorđa. Ovo je samo dio, jer je u pitanju groblje koje se prostire na velikoj površini. Uglavnom ispod svih infrastrukturnih objekata se prostire groblje od Vezirovog mosta do Trga nezavisnosti. U nekoliko navrata do sada groblje je istraživano, ali nedovoljno.

“Do sada je u nekoliko navrata vršeno istraživanje. Kod istočne tribine Gradskog stadiona i nešto detaljnije u ovom dijelu. Ovaj dio je trebalo sistematski proučiti, kako bi makar jedan dio groblja detaljno istražiti”, poručila je Jabučanin.

Groblje se trenutno nalazi ispod mnogih infrastrukturnih objekata, a pretpostavlja se da se na stotine grobova nalazi ispod Gradskog stadiona i ostalih infrastrukturnih objekata, kako zgrada, tako i kuća.

Groblje je na mnogim mjestima ostalo neistraženo, a nažalost i uništeno i devastirano.

Jabučanin smatra da su istraživanja do sada vršena isključivo parcijalno, odnosno jedino kada se grobovi otkriju prilikom građevinskih radova, iako je dobro poznato da se groblje nalazi na velikoj površini oko crkve.

Groblje nikad neće biti u potpunosti istraženo, tako da nećemo znati koliko tačno prostora zauzima.

“U okviru ovog groblja pronađeno je i nekoliko predmeta. Do sada su pronađeni bronzani prsten i bronzana dugmad koja nam ukazuju na nešto raniji period u odnosu na ovaj 19. vijek, odnosno na 16. ili 17. vijek. Ovaj materijal se nalazi na Cetinju u sektoru za konzervaciju. U ovom sektoru su pronađeni i nalazi, a u pitanju su bronzane kopče za odjeću”, kazala je Jabučanin.

Grobovi u vrlo lošem stanju

Većina dječjih grobova, kao i dio ostalih, zasuta je krečom, što ukazuje da je uzrok smrti bila zarazna bolest. Riječ je o koleri, koja je krajem 19. vijeka, odnosno 1880. godine harala Podgoricom i odnijela mnoge živote.

Jabučanin tvrdi da nema razloga za brigu o širenju ove opake bolesti, jer je kreč jasan pokazatelj da su preduzete mjere da se bolest dezinfikuje, odnosno spriječi njeno širenje.

“Noviji podaci pokazuju da bakterija kolere može da preživi i do 500 godina, što se u 19. vijeku nije znalo, ali su znali da je riječ o zaraznoj bolesti i epidemiji koja je odnijela veliki broj života, pa su i reagovali ozbiljno, zbog čega se kreč i koristio. On je učinio da se izvrši dezinfekcija”, istakla je Jabučanin.

Prema njenim riječima, grobovi su u vrlo lošem stanju, što njihovu obradu čini još težom. Kosti će biti upućene na antropološku analizu kako bi potpuno bili sigurni u period u kojem su ovi ljudi živjeli.

Send this to a friend