Društvo

Za fiksne proteze i do hiljadu eura, najčešće na rate

Stanje oralnog zdravlja djece i odraslih u Crnoj Gori je jako nezadovoljavajuće, iako je posljednjih godina, saglasni su stručnjaci, uočljiva tendencija povećanog interesovanja za prevenciju, sanaciju zuba, izradu komfornih protetskih nadoknada, liječenje parodontopatije i fiksnu ortodonciju.

Na Stomatološkoj poliklinici, na Odjeljenju stomatološke protetike, dva ljekara i četiri zubna tehničara godišnje izrade oko 300 totalnih i oko 150 parcijalnih proteza, kazao je Vikend novinama direktor Stomatološke poliklinike specijalista oralne hirurgije dr Dženad Ganjola.

“Cijena jedne totalne proteze je 137,76 eura, a parcijalne od 86 do 125 eura, zavisno od broja ugradnih elemenata. Izrada totalnih i parcijalnih proteza je besplatna za osiguranike koji su Zakonom o zdravstvenoj zaštiti definisani kao obavezni vid, a to su uglavnom penzioneri stariji od 65 godina koji tu vrstu usluge mogu ostvariti i preko izabranih stomatologa”, kazao je Ganjola.

Dodao je da mlađi od 18 godina i studenti do 26 godina starosti veoma rijetko imaju potrebu za tom vrstom protetskih nadoknada.

U Stomatološkoj poliklinici KCCG cijene su niže nego kod privatnika, gdje građani za proteze moraju da izdvoje i do 1.000 eura.

Mobilne proteze se uglavnom podmiruju preko Fonda u ordinacijama koje imaju potpisan ugovor, dok se cijene fiksne kreću od 500 do više od 1.000 eura za najnovije tehnike kojima se one postavljaju sa unutrašnje strane pa su nevidljive. Takođe, ima ordinacija koje daju mogućnost i plaćanja u više rata. Kontrole se takođe u zavisnosti od ordinacije ne plaćaju ili plaćaju 10 do 25 eura zavisno od intervencije. Za totalne proteze kod privatnika treba po jednoj izdvojiti oko 200 eura, dok je cijena malo niža za parcijalnu protezu.

Postavka fiksne proteze, objašnjava Ganjola, podrazumijeva liječenje fiksnom tehnikom koje traje u prosjeku od 18 do 24 mjeseca, zavisno od indikacija i plana liječenja.

“U toku liječenja obavljaju se jednomjesečne kontrole sa ili bez promjena ugradnih elemenata na Odjeljenju ortopedije vilica. Pacijenti sa dijagnozama Apertognatia, Cheliognathoshisis, Cheilognathopalatoshisis, odnosno pacijenti koji iz funkcionalnog, a ne estetskog razloga, imaju potrebu liječenja fiksnom ortodontskom tehnikom, najčešće kao pripremu za operativni maksilofacijalni zahvat imaju pravo na besplatno liječenje, što je takođe definisano Zakonom o zdravstvenoj zaštiti”, rekao je Ganjola.

Godišnje tih pacijenata u prosjeku od 35 do 40. Potreba za ortodontskim liječenjem je, kaže, najizraženija za uzrast od osam godina gdje se primjenjuje tehnika liječenja mobilnim ortodontskim aparatima.

“Rijetke su anomalije koje poslije višegodišnje terapije, uz mjesečne kontrole, mobilnom tehnikom zahtijevaju korekciju fiksnom tehnikom. Na godišnjem nivou se izradi oko 3. 000 mobilnih aparata”, kazao je Ganjola, dodajući da Fond ovjerava naloge za izradu i liječenje kako mobilnom tako i fiksnom tehnikom.

Inače, Fond za zdravstveno osiguranje zaključio je Ugovor o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite sa 168 privatnih zdravstvenih ustanova, od kojih 11 ambulanti pružaju usluge ortodoncije, a sve ostale imaju pravo da pružaju usluge stomatološke protetike, odnosno usluge izrade proteza.

“U privatnim zdravstvenim stomatološkim ustanovama godišnje se ugradi oko 4. 500 stomatoloških pomagala, odnosno proteza. Usluge zubne protetike su besplatne samo za građane preko 65 godina, kao i za djecu do 15 godine ukoliko postoji urođena anomalija nedostatak zuba”, kazao je Vikend novinama portparol Fonda Amer Ramusović i dodao da po Pravilniku sva djeca do 18 godine koja imaju potrebu za ortodonskim uslugama imaju pravo na mobilni ortodontski aparat.

Postavljanje fiksnih ortodontskih aparata omogućava se na teret troškova Fonda samo kod, kako je objasnio, pacijenata koji imaju urođene anomalije, a prethodno su upućeni od izabranog stomatologa na Konzilijum na Stomatološkoj poliklinici u Kliničkom centru Crne Gore. “Prema evidenciji Fonda za zdravstveno osiguranje a po Pravilniku, Komisija Fonda odobri ugradnju u prosjeku oko 10 fiksnih zubnih proteza i to isključivo osiguranicima sa urođenim anomalijama”, kazao je Ramusović.

Po modelu po kojem se vrši raspodjela sredstava za pružene stomatološke usluge, ističe, 15 odsto čine usluge stomatološke protetike na godišnjem nivou.

“Fond za zdravstveno osiguranje po osnovu zaključenih ugovora sa stomatološkim privatnim zdravstvenim ustanovama ukupno izdvaja 3,6 miliona eura za sve stomatološke usluge, što je na istom nivou kao i prethodne godine.

Send this to a friend