Društvo

Zakoni mogu dovesti do odliva kadra

Zakoni o pripravnicima u sudovima i državnom tužilaštvu i pravosudnom ispitu, kao i o Sudskom savjetu i sudijama, iako su usklađeni sa evropskim normama, nijesu prilagođeni ovdašnjim prilikama, zbog čega su čelnici sudske vlasti zabrinuti.

Oni upozoravaju da zakoni mogu dovesti do odliva kadra, ali i uticati na mlade ljude da izbjegavaju sudijske funkcije, prenosi Pobjeda.

Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica i predsjednik Sudskog savjeta Mladen Vukčević saglasni su da pojedina rješenja iz tih zakona mogu obeshrabriti buduće aplikante za sudije i tužioce, jer su procedure do te mjere zahtjevne da se oni pribojavaju da će mnogi mladi pravnici odustati od namjere da se bave tim poslovima.

Medenica je nedavno kazala da se boji da će 2017. godina, kada je riječ o efektivnosti i efikasnosti, odnosno učinku sudova, biti nešto lošija nego 2016.

„A zašto? Zato što je veći priliv predmeta, a došlo je do implementacije novih zakona koji su usporili proces izbora sudija, tako da se na vrijeme izbora sudija mnogo više čeka nego po starom zakonskom rješenju i očigledno nećemo imati efektivnost u mjeri koju smo očekivali“, rekla je ona.

Ona objašnjava da su, prema novom zakonu, procedure i obavljanje pripravničkog staža toliko zahtjevni da će se sve manje diplomiranih pravnika odlučivati za sudstvo ili tužilaštvo.

Vukčević, takođe, smatra da su neka zakonska rješenja neodrživa, a, kako je rekao, veći problem od komplikovanih procedura je neizvjesnost izbora mjesta u kome se obavlja sudijska dužnost.

„To je, prema mom mišljenju, najosjetljivije pitanje pri opredjeljivanju sudija. Na to smo ukazivali prilikom izrade zakona, ali smo, ne prvi put, ostali u manjini“, dodao je on.

Send this to a friend