Djeca

Noćne more kod djece

Noćne more su česta pojava kod djece, posebno kod djece od druge do šeste godine, ali nema pravila. Kada se počnu dešavati noćne more, mnogi roditelji pretjeruju pa se previše boje, ali noćne more zapravo ne ostavljaju nikakve loše posljedice na dijete.

Kada dijete ima noćnu moru, najčešće počne da plače u snu. Za vrijeme noćne more dijete neutješno plače, i nije svjesno okoline i ljudi u njoj, i ne može nikako da se smiri. Ti simptomi srećom traju kratko.

Ponekad se djeca ne sjećaju da su imala noćnu moru pa ih naredni dan ne bi trebali na to podsjećati. Samo ako dijete samo spomene što se događalo tokom noći, razgovarajte s djetetom.

Ako vam dijete čuva dadilja ili neka vama bliska osoba, obavezno joj recite da postoji mogućnost od noćnih mora, i pripremite je kako da se ponaša u tom trenutku.

Noćne more se smatraju poremećajem koji se javlja prilikom buđenja iz sna. One se najčešće javljaju u prvoj polovini noćnog sna. Većini djece s godinama prestanu noćne more, ali ipak postoje pojedinci kojima ne prestanu pa ako do toga dođe, obratite se lijekaru

Najbolji način za spriječavanje noćnih mora je osigurati djetetu dovoljno sna. Noćne more se češće javljaju kod djece koja su nenaspavana ili preumorna. Stavljajte svoje dijete na spavanje svaki dan oko 20 sati i potrudite se da ima mirno okruženje, kako bi mu osigurali miran san.

Za djetetov razvoj je vrlo važan san pa se svakodnevno trudite da ga dijete ima! U slučaju da vaše dijete uz sve navedene savjete nikako ne može imati miran san i da se svakodnevno budi neispavano, javite se ljekaru i tražite rješenje.

Send this to a friend