Djeca

Zašto djeci branimo da zure u ekrane, a sami smo prikovani uz njih?

Roditelji provode više od devet sati dnevno pred televizorima, kompjuterima i drugim elektronskim uređajima, ali istovremeno sebi daju visoke ocjene kao uzori za svoju djecu kada je riječ o medijskim navikama, pokazuje nova studija.

Prema rezultatima studije roditelji su takođe “vrlo pozitivni” kada je riječ o ulozi tehnologije u životima njihove djece ali su obazrivi prema rizicima koje tehnologija može da predstavlja, kao što je manje spavanja i preterano širenje informacija online.

Studija koja je obavljena na uzorku od 1.786 roditelja u Americi, pokazuje da oni u prosjeku provode devet sati i 22 minuta pred ekranima, a većina tog vremena, sedam sati i 43 minuta, je kategorisano kao upotreba ličnih medija, dok je oko 90 minuta provedeno pred ekranima na radnom mjestu.

Istraživanje su sproveli istražitelji neprofitne Commn Sense Media Group i Centra za medije i ljudski razvoj na Univerzitetu Nortvestern.

Kako pokazuje istraživanje, dvije trećine ispitanih roditelja, tačnije njih 67 odsto, reklo je da je nadziranje elektronskih uređaja i naloga njihove djece na društvenim mrežama važnije nego da im se pruži privatnost.

Direktor grupe Džejms Stajer rekao je da je za njega bilo zapanjujuće koliko roditelji koristi tehnologiju i koliko je velika razlika između njihovih navika i toga kako sebe vide, i kako vide svoju djecu.

“Ipak 78 odsto svih roditelja vjeruju da su dobri uzori svojoj deci kada je riječ o medijima i tehnologiji”, pokazuje studija.

Uprkos određenom zaziranju od tehnologije gotovo svi roditelji, njih 94 odsto veruje da tehnologija pomoaže u školskom radu i obrazovanju djece, a njih 89 odsto vjeruje da će ona da pripremi njihovu djecu za poslove u 21. vijeku.

Send this to a friend