Kosmos

Znamo za religiju, ali šta kaže nauka: Šta je Vitlejemska zvijezda?

Dolaze Božići, dobro je vrijeme za vječnu raspravu o Vitlejemskoj zvijezdi. Po drevnoj priči, ako je ne znate, velika i sjajna nova zvijezda koja se nenadano pojavila nad Vitlejemom najavila je rođenje Isusa Hrista i bila je vodič trojici mudraca koji su krenuli da se Isusu poklone.

Priča jeste lijepa, ali vjekovima astronome golica pitanje: koja je to Vitlejemska zvezda?

Nikakve misterije oko tog pitanja ne bi bilo da se zna tačan datum Isusovog rođenja, ali on nije poznat, prenosi Astronomski magazin. Ne samo datum nego i godina. Zna se samo raspon godina kada je on mogao biti rođen i to je negdje između osme i prve godine stare ere. Zbog toga ima velik broj mogućih odgovora na pitanje šta je Vitlejemska zvijezda.

Po jednom rješenju radi se o sjajnoj kometi koja se posmatračima pričinila kao da je zvijezda. Problem je što niko od inače odličnih astronomskih posmatrača (kineskih, rimskih ili arapskih) nije u to vrijeme primijetio takvu kometu. A svi oni su bili vrlo pedantni i precizni i svakako bi zabelježili tako markantnu pojavu.

Druga mogućnost je da se na nebu pojavila supernova. To bi bilo odlično rješenje problema Vitlejemske zvijezde da postoji bar neki astronomski zapis o takvoj zvijezdi. Opet isto: rimski, arapski itd. osmatrači nebeskih znamenja nijesu vidjeli ništa od toga.

Po trećoj teoriji radi se o okultaciji Jupitra Mjesecom što se zaista i dogodilo 17. aprila 6. godine stare ere. U prilog ovoj teoriji ide i to što se tog dana Jupiter prvi put, u periodu između 10. godine stare ere i 5. godine nove, pojavio u jutarnjim satima i to u sazvježđu Aries koje je inače simbol Judeje, dakle što se pojavio sa izlaskom Sunca, a što čitavoj priči daje odgovarajuću simboliku. Istina, nije sasvim jasno koliko je takva pojava bila uočljiva po danu, jer astronomski programi pokazuju da se ona desila u 10 sati i 11 minuta, prije podne.

Postoji još jedna sugestija po kojoj se radi o konjunkciji planeta. Konjunkcija je slučaj kada su dvije ili više planeta prividno međusobno veoma blizu, pa ponekad izgledaju kao jedna koja šljašti. Takve pozicije planeta mogle su imati snažno simboličko dejstvo. U to vrijeme bilo je dvije konjunkcije. Jedna je bila konjunkcija Venere i Jupitera 17. juna 2. godine stare ere, a druga Jupitera i Saturna koja je trajala od maja do decembra 7. godine stare ere.

Međutim, ni jedan od navedenih događaja nije bio izrazito markantan da bismo se bez rezerve opredijelili za njega, te ova misterije ostaje neriješena i dalje. Naravno, ako je takve zvijezde uopšte i bilo…

Send this to a friend