Društvo

Čestitke povodom Međunarodnog dana žaštite životne sredine

Foto: Nacionalni parkovi
Foto: Nacionalni parkovi

Svjetski dan zaštite životne sredine (ili okoline) je dan koji se obilježava u cijelom svijetu svakog 5. juna kroz razne aktivnosti i kampanje, sa ciljem da se skrene pažnja javnosti na brojne ekološke probleme i potrebu očuvanja životne sredine. Tim povodom zvaničnici iz javnog i političkog života Crne Gore uputili su čestitke.

“Sinjajevina treba da bude ekološko dobro,nikako ne smije biti vojni poligon” 

Povodom Dana zaštite životne sredine, Građanska inicijativa “Sačuvajmo Sinjajevinu” želi da skrene pažnju javnosti na činjenicu da Sinjajevina, uprkos preporukama Agencije za zaštitu životne sredine još od 2016. godine, dočekuje ovaj dan kao nezaštićeno područje.

“Naša organizacija čvrsto stoji na stanovištu da Sinjajevina treba da bude poljoprivredno, turističko i ekološko dobro, te da nikako ne smije biti vojni poligon.

S obzirom na važnost očuvanja ovog dragocjenog ekosistema, iz te inicijative podnijeli su amandman na Prostorni plan Crne Gore, koji je, kažu, u izradi.

Ovim amandmanom traže definisanje Sinjajevine kao regionalnog parka prirode

“Predlažemo da se Sinjajevina Prostornim planom prepozna kao regionalni park prirode u skladu sa studijom koju je 2016. godine uradila Agencija za zaštitu prirode i životne sredine. Ovaj predlog ima za cilj očuvanje bogatstva prirodnih resursa Sinjajevine i omogućavanje aktivnog učešća lokalne zajednice u upravljanju ovim područjem. Takođe, smatramo da je ovo obaveza kako bi se ispoštovao Prostorni plan koji je važio do 2020. godine, kojim je Sinjajevina bila projektovana kao zaštićeno područje, odnosno park prirode. Naglašavamo važnost aktivnog učešća lokalne zajednice u upravljanju Sinjajevinom kao regionalnim parkom prirode. Lokalno stanovništvo ima duboko korijenje u ovom području i posjeduje neprocjenjivo znanje o njegovim ekosistemima i tradicionalnim praksama”, naveli su u saopštenju.

Stoga je, prema njihovim riječima, neophodno da se osigura da lokalna zajednica ima glas u procesima odlučivanja i da se njeni interesi uzmu u obzir prilikom donošenja relevantnih politika i odluka.

“Sinjajevina bi trebalo da ostane poljoprivredno područje i da se podstiču održive poljoprivredne prakse koje su tradicionalne za ovaj region. Takođe, treba podržati razvoj ruralnog turizma kao dopunski izvor prihoda za lokalno stanovništvo, ali uz poštovanje očuvanja prirodnih i kulturnih vrijednosti ovog područja”, dodaju iz Inicijative.

Građanska inicijativa “Sačuvajmo Sinjajevinu” već je izrazila snažan otpor planovima da se Sinjajevina koristi kao vojni poligon.

“Ova inicijativa, koja je nastala iz spontanih protesta lokalnih stočarskih zajednica i građana Crne Gore, jasno pokazuje da postoji snažna podrška očuvanju Sinjajevine kao prirodnog, poljoprivrednog i kulturnog blaga, a ne njenoj vojnoj upotrebi. Planiranje vojnog poligona na Sinjajevini suprotstavljalo bi se međunarodnim standardima i obavezama Crne Gore kao potpisnice različitih međunarodnih konvencija i direktiva, uključujući Bernsku konvenciju, EU Direktivu o očuvanju divljih ptica, EU Habitatnu direktivu i druge. Takve aktivnosti mogle bi imati negativne posledice po očuvanje prirodnih resursa i biološke raznovrsnosti ovog područja”, naveli su iz Inicijative.

Navode da nedavne inicijative Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i Agencije za zaštitu prirode i životne sredine da se Sinjajevina proglasi regionalnim parkom prirode dodatno naglašavaju potrebu za odbacivanjem ideje o vojnom poligonu na ovom području.

“Ova inicijativa pokazuje namjeru da se Sinjajevina zaštiti kao prirodno i kulturno nasleđe, što bi bilo u direktnoj suprotnosti sa njegovom upotrebom kao vojnog poligona. U cilju očuvanja Sinjajevine kao važnog prirodnog i kulturnog resursa, kao i poštovanja međunarodnih obaveza i standarda, predlažemo dopunu Prostornog Plana Crne Gore koja će jasno definisati Sinjajevinu kao regionalni park prirode i isključiti mogućnost njene vojne upotrebe. Ova dopuna treba da bude rezultat inkluzivnog procesa koji uključuje lokalnu zajednicu i respektuje njene interese i glas”, poručili su iz Inicijative.

Martinović: Zajedničkim djelovanjem možemo postići ciljeve očuvanja životne sredine

Ministar turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Vladimir Martinović je kazao da Svjetski dan zaštite životne sredine treba da nas podsjeti na važnost svakodnevnih napora za zaštitu prirodnih resursa i podizanje svijesti o ekološkim izazovima s kojima se suočavamo.

„Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera se kroz svakodnevne aktivnosti, projekte, kao i zakone koje predlaže i koji su usvojeni, trudi da osigura održivu budućnost za buduće generacije. Neophodno je da svi budemo uključeni, jer jedino zajedničkim djelovanjem možemo postići ciljeve očuvanja životne sredine i unapređenja kvaliteta života. Vlada i Ministarstvo prepoznali su očuvanje ekologije kao bitan prioritet i nastaviće da pružaju podršku inicijativama koje doprinose zaštiti prirode i podstiču ekološku svijest u društvu,“ dodao je Martinović.

Napominje da je Ministarstvo sa građanima, nevladinim organizacijama i zainteresovanim institucijama organizovalo niz aktivnosti i akcija kako bi podiglo svijest o važnosti očuvanja prirodnih resursa i promovisalo odgovorno ponašanje prema životnoj sredini.

Send this to a friend