Društvo

Produžiti rok za ispite za javne izvršitelje

Crnogorski Zaštitnik ljudskih prava i sloboda, Šućko Baković, smatra da je rok od jedne godine u kojem javni izvršitelji moraju ispuniti nove zakonske uslove za obavljenje tih poslova neodmjeren i da ga treba produžiti.

Javni izvršitelji, prema predloženom zakonu, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri, moraće da imaju položen pravosudni i ispit za javnog izvršitelja. Oni koji ne ispunjavaju te uslove moraju to uraditi u roku od godine, jer im u protivnom, odlukom ministra pravde, prestaje izvršiteljska djelatnost.

Prema važećem zakonu za obavljanje poslova potreban je položen pravosudni ili ispit za javnog izvršitelja.

Imajući u vidu vrijeme koje je izvršiteljima objektivno potrebno za pripremu polaganja pravosudnog , odnosno ispita za javnog izvršitelja, a posebno činjenicu da su svakodnevno radno angažovani, rok od godinu dana je kratko određen“, navodi se u mišljenju Bakovića.

On smatra da taj rok treba da bude duži i primjereniji.

Ukoliko bi se usvojio rok iz Predloga zakona, njegovim propisivanjem bili bi ugroženi ne samo interesi javnih izvršitelja, već i javni interes u domenu izvršiteljske djelatnosti, čije je obavljanje od ključne važnosti za ostvarivanje principa vladavine prava“, navodi Baković.

On podsjeća da je Ustavom Crne Gore određeno da zakon i drugi propis ne može imati povratno dejstvo, ali da, izuzetno, pojedine odredbe zakona, ako to zahtijeva javni interes utvrđen u postupku donošenja zakona, mogu imati povratno dejstvo.

Time je, kako se objašnjava, Ustav eksplicitno i načelno zabranio povratno dejstvo zakona i drugih propisa, ali je kao izuzetak dopustio mogućnost odstupanja od načela zabrane povratnog dejstva zakona i drugih propisa i propisao pod kojima je uslovima ono dopušteno.

Ti uslovi su da povratno dejstvo mogu imati samo pojedine odredbe zakona, a ne zakon u cjelini i da odstupanje od zabrane retroaktivnog dejstva zakona opravdava opšti interes. „Saglasno tome, opšti interes mora biti utvrđen prilikom usvajanja zakona, u zakonodavnom postupku“.

Nesumnjivo je da se odstupanje od zabrane retroaktivnosti Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim izvršiteljima odnosi samo na one odredbe zakona koje propisuju uslove za imenovanje javnih izvršitelja, tako da se retroaktivnost odnosi samo na jednu odredbu zakona, a ne na zakon u cjelini“, kaže Ombudsman.

Send this to a friend