Euro 2024 evropsko prvenstvo u fudbalu

Jedan favorit prošao pakao, drugi se poigravao: Engleska i Španija među osam najboljih

Rodri

Engleska i Španija su opravdali ulogu favorita i plasirali se u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Veliki timovi su do plasmana došli na različit način.

Albion je nakon produžetaka eliminisao Slovačku (2:1), a spasili su ga Džud Belingem makazicama u petom minutu sudijske nadoknade i Hari Kejn koji je pogodio u prvom minutu prvog produžetka. Englezi su tako zakazali okršaj sa Švajcarskom.

Dva majstora dovoljna za plasman u četvrtfinale, gdje bi Engleska bila bez Džuda i Kejna?

“Crvena furija” je takođe gubila, ali je protiv Gruzije pokazala moć.

Na kraju je bilo 4:1, uz pogotke Rodrija, Ruisa, Vilijamsa i Olma. Jedini strijelac za “krstaše” je bio Le Norman (autogol).

Dominantna Španija zakazala klasik, Gruzija ponosno ispala

Španije se sada sprema za evropski klasik, naredni rival je Njemačka.

Rezultati
Španija – Gruzija 4:1
Rodri 39, Ruis 51, Vilijams 75, Olmo 83 – Le Norman (autogol) 19.
Engleska – Slovačka 2:1 (produžeci – 1:1)
Belingem 90+5, Kejn 91 – Šranc 25.

Tok mečeva:

Kraj utakmice: Španija je opravdala ulogu favorita i savladala Gruziju 4:1.

90′ – Tri minuta sudijske nadoknade.

83′ – GOOOOL! Španija se sada poigrava – 4:1, pogodio je i Olmo.

81′ – Španija je imala dvije velike šanse nakon trećeg gola – Mamardašvili je zaustavio šuteve Olma i Jamala.

75′ – GOOOOL! Španija grabi ka četvrtfinalu – vodi 3:1, strijelac je Vilijams.

66′ – Dvije izmjene De la Fuentea – ušli su Grimaldo i Ojarzabal umjesto Kukurelje i Morate.

63′ – Velika greška odbrane Gruzije i zicer Jamala – šutirao je pored gola.

Olmo je zamijenio Pedrija, a Jamal je mogao da donese 3:1 “furiji”.

51′ – GOOOOL! Vodi Španija protiv Gruzije 2:1 – glavom je pogodio Ruis na centaršut Jamala.

48′ – Kakav pokušaj Kvarachelije – sa 50 metara je vidio da je golman Simon van pozicije, ali je lopta završila pored gola.

46′ – Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog poluvremena – 1:1 u duelu Španije i Gruzije. Poveli su “krstaši” autogolom Le Normana, poravnao je Rodri.

39′ – GOOOOL! Izjednačenje u Kelnu, Španija je preko Rodrija stigla do 1:1 u finišu prvog poluvremena. As Mančester sitija je u svom stilu udarcem sa ivice kaznenog prostora matirao Mamardašvilija.

27′ – Nastavlja Španija da napada u talasima – Pedri je sada šutirao sa 20 metara.

19′ – GOOOOL! Šok za Španiju nakon dominantih dvadesetak minuta – vodi Gruzija nakon autogola Le Normana.

10′ – Opasan prekid Španije koja dominirala, ostalo je 0:0 nakon što je Gruziju spasao golman Mamardašvili.

5′ – Španija je mogla do pogotka, Pedri je šutirao.

1′ – Počeo je duel Španije i Gruzije.

ALBION U ČETVRTFINALU:

Kraj utakmice: Engleska je na produžetke eliminisala Slovačku 2:1, pa će u četvrtfinalu Eura igrati protiv Švajcarske.

120+1′ – Toni je mogao da otkloni dileme, šutirao je preko gola.

112′ – Slovaci pokušavaju iz prekida da ugroze Engleze, ali vremena je sve manje.

106′ – Počeo je drugi produžetak u duelu Engleske i Slovačke.

Od 21 sat igraju Španija i Gruzija, poznati su sastavi.

Španija:

Gruzija:

Završen je prvi produžetak, vodi Engleska 2:1.

105′ – Velika šansa za Slovake, Pekarik je mogao do gola – ostalo je 2:1 za Albion.

91′ – GOOOOL! Preokret Engleske, koja je u drugom minutu prvog produžetak preko Kejna stigla do 2:1.

91′ – Počeo je prvi produžetak.

Igraće se produžeci: Engleska – Slovačka 1:1.

90+5′ – GOOOOL! Evrogol Belingema – Engleska je izjednačila, i to na kakav način – makazicama Belingema u petom minutu sudijske nadoknade – 1:1.

90′ – Šest minuta sudijske nadoknade.

81′ – Stativa je sačuvala Slovačku – pogodio je Rajs sa skoro 25 metara.

78′ – Kejn je imao veliku šansu, glavom je probao nakon prekida, ali je šutirao pored gola.

66′ – Palmer je ušao umjesto povrijeđenog Tripijea – ofanziva Engleske, nema više šta da čeka.

60′ – Albion napada, Slovačka se svim silama brani – favorit, ipak, nije stvorio pravu šansu za izjednačenje.

50′ – Engleskoj je poništen gol zbog ofsajda Fodena. Lako je as Mančester sitija upao u zamku nakon pasa Tripijea.

46′ – Počelo je drugo poluvrijeme. Engleska u prvom nije imala šut u okvir gola, to joj se na velikim takmičenjima nije dogodilo od Mundijala 1986.

Kraj prvog poluvremena: Zvižduci za Englesku, Slovačka vodi 1:0. Jedini gol je postigao Šranc u 25. minutu.

45′ – Tri minuta sudijske nadoknade.

40′ – Daleko je Engleska od pravog ritma, Slovačka bez problema čuva prednost.

26′ – GOOOOL! Vodi Slovačka, potpuno zasluženo – Šranc je pogodio, i to mu je treći gol na Euru.

20′ – Opasnija Slovačka, a Engleska nervozna, pa već ima tri žuta kartona – dobili su ih Gei, Mejnu i Belingem.

9′ – Uzvratili su Englezi, ali je Tripije šutirao visoko preko gola iz dobre pozicije.

6′ – Bolji početak Slovačke koja je već dva puta zaprijetila Engleskoj.

1′ – Počeo je duel Engleske i Slovačke.

17.08 – Poznati su sastavi Engleske i Slovačke.

Engleska. Pikford – Voker, Stouns, Gei, Tripije – Meinu, Rajs, Belingem – Saka, Kejn, Foden;

Slovačka: Dubravka – Pekarik, Vavro, Škrinjar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Šranc, Strelec, Haraslin.

16.56 – Golman Danske Kasper Šmajhel je teško podnio eliminaciju od Njemačke u osmini finala Eura. Danci su poraženi 2:0.

“Osjećam razočaranje, ljutnju i bijes, ali to je današnji fudbal. Već 23 godine sam profesionalac, a i dalje očito ne znam pravila. Ofsajd je ofsajd. Može biti veći ili manji, ali ofsajd je ofsajd”, rekao je Šmajhel i dodao:

“A penal? Stvarno ne znam šta je Andersen u onoj situaciji trebalo da uradi s rukom. Fudbal i razum očigledno ne idu jedno s drugim”, istakao je iskusni čuvar mreže.

16.00 – više detalja o današnjim utakmicama pročitajte OVDJE.