Svijet

Trgovina oružjem na najvišem nivou od završetka Hladnog rata

ilustracija

Transfer oružja na globalnom nivou je u proteklih pet godina dostigao najviši nivo od kraja Hladnog rata, pri čemu je region Bliskog istoka gotovo udvostručio uvoz oružja, dok su SAD i Rusija ostali najveći snabdjevači.

Stokholmski međunarodni institut za mirovna istraživanja (Sipri) naveo je danas, u godišnjem izvještaju o prodaji oružja, da je od 2012. do 2016. isporučeno više oružja nego u bilo kom drugom petogodišnjem periodu od 1990. godine, prenio je Gardijan.

SAD i Rusija zajedno su snabdjeli više od polovine ukupno uvezenog oružja, a među pet najvećih izvoznika bili su i Kina, Francuska i Njemačka.

Najveći američki klijenti bili su Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Turska, dok je Rusija najviše izvezla u Indiju, Vijetnam i Kinu.

SAD oružjem snabdjevaju najmanje 100 zemalja širom svijeta, više nego bilo koji drugi izvoznik oružja.

Kina je povećala izvoz oružja s 3,8 odsto ukupnog svjetskog izvoza u periodu od 2007. do 2011. na 6,2 odsto od 2012. do 2016, dok je izvoz njemačkog oružja smanjen za 36 odsto, sa 9,4 na 5,6 odsto u istom periodu.

Najveći uvoznik oružja bila je Indija, s 13 odsto učešća u globalnom uvozu. Najveći dio oružja Indija je uvezla iz Rusije.

Na drugom mjestu je Saudijska Arabija, koja je povećala nabavku oružja za 212 odsto, najviše iz SAD i Velike Britanije.

Istraživač u institutu Sipri Simon Vezeman izjavio je da azijske države, bez instrumenata kontrole naoružanja, nastavljaju da povećavaju svoje arsenale.

Vijetnam je povećao uvoz oružja za 202 odsto, čime se s 29. mjesta uvrstio među 10 najvećih uvoznika, dok je Katar povećao uvoz za 245 odsto.

Uslijed međunarodnih sankcija, uvoz oružja u Iranu ostao je na veoma niskom nivou, s 1,2 odsto učešća u ukupnom transferu oružja na Bliskom istoku.

“Tokom proteklih pet godina, većina zemalja na Bliskom istoku okrenula se prije svega SAD i Evropi u povećanoj potražnji naprednih vojnih sposobnosti”, izjavio je drugi istraživač Sipri Piter Vezeman.

Prema njegovim riječima, zemlje Bliskog istoka su uprkos niskoj cijeni nafte nastavile da naručuju više oružja 2016, smatrajući to ključnim sredstvom za riješavanje sukoba i regionalnih tenzija.

Send this to a friend