Tehno & Nauka

Modernizacijom mreže Telenor unapređuje kvalitet usluge

Telenor je startovao projekat modernizacije radio mreže, nakon kojeg će korisnici na cijeloj teritoriji Crne Gore imati unaprijeđen kvalitet usluge, brži pristup internetu i do šest puta brži prenos podataka, saopštila je generalni direktor kompanije, Sandra Štajner.

Ona je kazala da u kompaniji planiraju da do oktobra bazne stanice zamijene tehnologijom najnovije generacije.

“Kada je riječ o razvoju mreže, izuzetno ambiciozno smo ušli u ovu godinu. Do kraja godine cijelu populaciju Crne Gore pokrićemo 4G mrežom. Praktično, gdje god postoji Telenor signal za mobilni telefon u Crnoj Gori, postojaće i 4G mreža”, rekla je Štajner u intervjuu agenciji Mina-business.

Ona je navela da će, nakon modernizacije radio mreže i uvođenja novih tehnologija, korisnici imati unaprijeđen kvalitet usluge, brži pristup internetu, do šest puta brži prenos podataka, i moći će da bez zastoja u učitavanju prate video sadržaj visoke rezolucije.

“Projekat modernizacije radio mreže podrazumijeva da će svaki element naše mreže biti zamijenjen opremom najnovije generacije, u svakoj crnogorskoj opštini. Prilikom zamjene opreme na baznim stanicama, optimizovaće se tehnička rješenja, tako da se energetska efikasnost i zaštita životne sredine značajno unaprijede”, objasnila je Štajner.

Prema njenim riječima, postojeću opremu zamijeniće novom u svakom gradu, na više od 350 lokacija širom Crne Gore.

“Modernizaciju mreže počinjemo od primorja, kako bismo se adekvatno pripremili za ljetnju sezonu i povećan broj korisnika. Nakon primorskog, unaprijeđenje mreže nastavljamo u centralnom i sjevernom dijelu Crne Gore, a cijeli projekat trebalo bi da završimo do oktobra. Pored modernizacije postojećih, planiramo da u istom periodu u rad pustimo i 45 novih baznih stanica”, precizirala je Štajner.

Prema posljednjim podacima, više od polovine stanovnika Crne Gore internetu pristupa putem mobilnog telefona, a taj broj konstantno raste. I analize Telenora govore u prilog trendu povećanja broja korisnika interneta.

“Najveći rast primjećujemo u prepaid segmentu, gdje se prosječna potrošnja interneta po korisniku povećala 85 odsto u odnosu na prošlu godinu. Isto važi i za naše poslovne korisnike, koji su povećali svoju internet potrošnju 30 odsto”, rekla je Štajner.

Osim toga, raste udio pametnih telefona, a naročito 4G uređaja, što je najevidentnije kod poslovnih korisnika.

“Zato je jedan od naših prioriteta da uvijek imamo široku ponudu pametnih telefona – od najpristupačnijih, do najtraženijih novih modela”, dodala je Štajner.

Prema najnovijim istraživanjima, odnosno izvještaju kompanije CISCO kojim se predviđa mobilni internet saobraćaj do 2021. godine, korišćenje interneta na globalnom nivou poraslo je čak 18 puta u posljednjih pet godina, a procjenjuje se da će i u budućnosti korišćenje interneta nastaviti eksponencijalno da raste.

“Crna Gora je prepoznata po naprednim potrebama korisnika, i Telenor je uveo 4G tehnologiju ovdje još 2012. godine, prije nego što je to bio slučaj u ostalim zemljama regiona”, podsjetila je Štajner.

Ona je rekla da im je zato ambicija da već u ovoj godini izjednače pokrivenost 2G i 4G signalom.

“Brzim 3G internetom već pokrivamo 97 odsto stanovništva, a nakon završene modernizacije mreže, sigurni smo da će korisnici biti još zadovoljniji našom uslugom”, poručila je Štajner.

Ona je, odgovarajući na pitanje kako se Telenor prilagođava globalnim trendovima u telekomunikacionoj industriji, kazala da ona prolazi kroz intenzivnu transformaciju.

“Nove tehnologije donose nove mogućnosti, a navike i potrebe korisnika ubrzano se mijenjaju. O razmjerama tih promjena govori i podatak da je samo tokom prošle godine broj mobilnih uređaja porastao za gotovo pola milijarde, a polovinu od tog broja činili su pametni telefoni”, navela je Štajner.

Prema njenim riječima, za nekoliko godina, najveći dio internet konekcija na svijetu obavljaće se putem 4G mreže, a gotovo 80 odsto mobilnog internet saobraćaja činiće video sadržaj. Očekuje se da će se, kao rezultat takvih trendova, brzina pristupa internetu putem mobilnih uređaja povećati trostruko do 2021. godine.

“Korišćenje društvenih mreža, praćenje video sadržaja u realnom vremenu, kao i razvoj zdravstvenih i obrazovnih usluga koje se sve više oslanjaju na internet, uslovljavaju nas da uvijek budemo korak ispred svojih korisnika, kako bismo ostali konkurentni na tržištu”, ocijenila je Štajner.

Ona je objasnila da zato ubrzano digitalizuju svoje poslovanje, a njihov prioritet je da razviju mrežu koja će biti spremna za budućnost, zbog čega su i počeli realizaciju zahtjevnog projekta modernizacije mreže.

Send this to a friend