Zanimljivosti

Događaji koji su obilježili 24. februar

U San Francisku u Kaliforniji rođen je Stiv Džobs, jedan od osnivača i rukovodilaca IT kompanije Epl (eng. Apple). Njegov rad je doprinio popularnosti personalnih računara u posljednjoj četvrtini 20 vijeka. Otac Stivove biološke majke Džoane Šibl je imao problem sa Stivovim ocem, studentom Džandalijem porijeklom iz Sirije. Upravo iz tog razloga je zabranjivao njihovu vezu i kada je saznao da je Džoana trudna rekao joj je da dijete mora biti dato na usvajanje nakon rođenja. Nedjelju dana po rođenju dat je na usvajanje. Usvojio ga je bračni par Džobs, i dao mu ime Stiv Pol Džobs.

Džobs nije prihvatio naziv “usvojitelji” za bračni par Džobs i smatra ih svojim jedinim roditeljima.

Prvi pravi posao Stiv je dobio zahvaljujući svom prijatelju Vozniaku koji je dizajnirao igricu “Pong” i dao Stivu da pokuša da nađe nekoga ko će je željeti. Tada je Stiv odnio igricu u “Atari” (kompanija računara i video igrica) i prezentovao je. Čelnici su mislili da je on sam dizajnirao i ponudili su mu posao tehničara. Stiv 1975. godine počinje da posjećuje “Hombru kompjuterski klub” (Homebrew Computer Club) sa Vozniakom. Godinu dana kasnije Vozniak je konstruisao “Epl 1” računar. Kada ga je pokazao Džobsu on je želio da ga prodaju i tada njih dvojica osnivaju Epl u Stiv Džobsovoj garaži. Epl je 24. januara 1984. godine predstavio Mekintoš. Iako je Mekintoš bio izuzetno propraćen i zadržavao je pažnju potrošača, bio je preskup. To možda i ne bi bio problem da se u to vrijeme nije polako gradila i kompanija Majkrosoft Bila Gejtsa koji je tada razvijao Windows inter fejs. Gejtsov proizvod je bio dosta pristupačniji i samim tim je osvajao tržište mnogo brže.

Nakon neuspjeha na tržištu, Vozniak je napustio Epl, jer je smatrao da kompanija ne ide u dobrom pravcu već nekoliko godina. Drugi čelni ljudi Epla dolaze do ideje za reorganizaciju kompanije i za premještanje Stiva Džobsa na neko drugo odjeljenje koje će mu onemogućiti da upravlja kompanijom. Stiv je zajedno sa nekoliko tehničara i inženjera 17. septembra 1985. godine predao ostavku i osnovao novu kompaniju pod nazivom “NeXT”. NeXT” je poslovao od 1985. do 2007. godine kada ga je Epl otkupio za 427 miliona dolara. NeXT je bitan iz nekoliko razloga: u njegovim radnim stanicama je osmišljen koncept World Wide Web. “NeXT” računari su korišćeni za izradu kultne kompjuterske igre Doom. I povratak Epla koji je devedesetih zamalo bankrotirao. Kada su otkupili “NeXT” softver i vratili Stiva Džobsa na mjesto glavnog i odgovornog kompanija je doživjela preporod. Džobsovim povratkom u Epl povećana je prodaja kompanijinih proizvoda. Izašao je Mac OS X, zatim iPod portabl muzički plejer, iPad, iPhone i ostali Epl poznati proizvodi. On je postao trajni direktor kompanije. Sredinom 2004. godine Stiv je objavio da ima rak pankreasa. U aprilu 2009. godine Stiv se operisao, presađena mu je jetra i rezultati su bili zadovoljavajući. Džobs se vratio na posao i tamo je ostao do 24. avgusta kada daje ostavku kako bi se fokusirao na zdravlje.

Sahranjen car Hirohito

Sahranjen car Japana Hirohito, regent od 1921, kada je zamijenio bolesnog oca i car od 1926. Dana 26. jula 1945. saveznici su donijeli Postdamsku Deklaraciju u kojoj su zahtjeva bezuslovna predaja Japana, što su japanska vlada i Car prvotno odbili. Nakon napada atomskom bombom na Hirošimu i Nagasaki i objave rata Sovjetskog Saveza, Car je odlučio da završi rat. O svojoj odluci obavijestio je svoju porodicu, a dana 15. avgusta je preko radija emitovan snimak u kojem Car objavljuje bezuslovnu predaju svih japanski vojnih snaga (Gyokuon-hoso). To je ujedno bio i prvi put da su Japanci čuli glas svog Cara preko radija. Car se odrekao i svog “božanskog porijekla”, a Ustavom 1947. ukinuta mu je carska apsolutistička vladavina. Međunarodni sud oslobodio ga 1948. optužbi za ratne zločine koje su Japanci počinili tokom Drugog svjetskog rata.

Rođen Matija I Korvin

Rođen mađarski kralj Matija Hunjadi poznat kao Matija I Korvin. Sin Janjoša Hunjadija,vojvode iz Erdelja, izabran za kralja 1458, bio posljednji ugarski vladar koji je uspio da sredi prilike u zemlji i da uspostavi jaku kraljevsku vlast. Uspješno ratovao protiv Turaka i Habsburgovaca, 1486. zauzeo Beč. Reformisao državu, u Bratislavi osnovao univerzitet 1465. i 1472. prvu štampariju. Poslije njegove smrti 1490, Mađari izgubili sve teritorije koje je osvojio.

Španci pod 1525. komandom markiza od Peskare pobijedili francusko-švajcarsku vojsku u bici kod Pavije u Italiji, upotrijebivši prvi put u istoriji ratovanja puške muškete. Poginulo oko 14.000vojnika, francuski kralj Fransoa I zarobljen.

U London u na njemačkom jeziku objavljen Manifest komunističke partije, koji su, prema odluci Kongresa tajnog radničkog udruženja “Saveza komunista”, održanog u Londonu u novembru 1847, napisali Karl Marks i Fridrih Engels.

U Arlingtonu 1938. u Nju Džersiju napravljen prvi proizvod od najlona, čekinje za četkicu za zube.

Huan Peron (Juan) 1946. izabran za predsjednika Argentine, u prvom od 3 mandata na čelu države.

Send this to a friend