Zanimljivosti

Roraima iz doba jure: Ovo je jedna od najstarijih formacija na Zemlji

Jedno od onih mjesta na Zemlji koja mogu da se definišu samo i jedino kao – nestvarna.

Planina Roraima je prirodna granica koja se nalazi između tri različite države: Venecuela, Brazil i Gvajana. Pločastog zaravnjenog vrha, izdižući se iz džungle prekrivene maglom na 2.772 metra, Roraima predstavlja, osim prirodne granice južnoameričkih zemalja, takođe i jedan nestvaran ekosistem, koji je do skora bio u potpunosti neistražen, još iz doba od prije dvije milijarde godina, od kako ova formacija postoji.

Vrh, koji podsjeća na veliku zaravan, okružuju litice visoke oko 400 metara, sa kojih se spuštaju prelijepi vodopadi. Na lokalnom jeziku, ravnu površinu ove planine nazivaju -mesa- što u prevodu znači sto (sto za kojim se sjedi).

Većinu vremena, vrh Roraime zasipaju kiše, pa je pejzaž prilično jedinstven, djeluje kao da nema nikakvog oblika života, osim hladne kamenite podloge.

Smatra se jednom od najstarijih formacija na Zemlji koja je sačuvana u originalnom obliku, još od doba Prekambrije, kada je uslijed tektonskih pomjeranja, pijesak počeo da se taloži u slojevima i izdiže sa dna okeana, koji je nekada pokrivao ovo područje. Vremenom, ovo je postalo čvrsto tlo, čiji su obodi erodirali, pa je tako nastala Roraima, kakvu danas poznajemo.

Indijanci iz plemena Pemon, koji su naseljavali ove krajeve, smatrali su da je Roraima preostali panj, od gigantskog drveta koje je u svojoj krošnji krilo sve voće i povrće ovog svijeta. Generalno, prije dolaska Evropljana u Venecuelu, ova planina je imala veliki značaj za starosjedioce ovog kraja i uopšte za sve one koji su naseljavali te predjele. Takođe je, zbog svog izgleda, predmet brojnih mitova i legenda ovog kraja.

Zbog svog položaja, prilično otuđenog od civilizacije, na samoj planini i oko nje razvile su se endemske biljne i životinjske vrste koje su jedinstvene po tome što se ne mogu pronaći nigdje više u svijetu, među kojima su neke vrste karnivornih biljaka (mesožderke), orhideje.

Tretira se prirodnom granicom između država Brazila, Venecuele i Gvajane. Pripada lancu zaravnjenih planina po imenu Pakaraima. Ove planine poznate su i pod drevnim imenom -tepui- što u prevodu znači kuća bogova. Jedna od legendi kaže i da su bogovi izravnali ove planine, kako bi sebi napravili dom na Zemlji.

Čuveni, a najviši na svijetu, Anđelov vodopad (Angel waterfall) zapljuskuje upravo litice Roraime, a visok je 979 metara. S obzirom da su kiše na planinskom vrhu i više nego česte, prirodno obnavljaju zalihe vode, što ovaj, a i sve druge vodopade na ovoj planini čini neprestano čarobnim. Zaravan Roraime je površine od 44 kvadratna kilometra.

Ovdje je locirana i čuvena Dolina kristala, planinski kanjon ispunjen bijelim i ružičastim kvarcnim kristalima. Svoj fascinirajući izgled, Roraima duguje i aktivnostima tla, koje su doprinijele rasparčavanju prastarog gigantskog kontinenta Gondvane, od čijih djelova su se razvili današnji kontinenti.

Biolog Brus Mins (Bruce Means) podrobno je istraživao Roraimu sa svojim timom i ustanovio da svaki dio planine naseljavaju specifične vrste kojih nema na nekom drugom mjestu ni u svijetu, a ni na planini. Osvajajući vrh, stigli su do oštrih litica na kojima nije bilo gdje da se razapnu šatori, pa su bili prinuđeni da ih kače za stijene i praktično noće „u vazduhu“.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Dragan
Gost
Dragan

Djeluje kao da su ga oblikovali vanzemaljci

Mrki
Gost
Mrki

Prvi je preletio preko vodopada i po njemu je vodopad dobio ime.

mimo
Gost
mimo

Zaisto zanimljiva formacija. Ovo su najveci vodopadi na svijetu, sa oko 1000m visine. Voda se u letu toliko rasprsi da na tlo pada maltene prasina. Ali se ne prevode kao “Andjeoski vodopadi” vec “Andjelovi vodopadi” jer su ime dobili po nekom pilotu sto se prezivao Andjel. Cini mi se da ih je on “otkrio” ili poginuo tamo, nijesam siguran… U… Više »

Send this to a friend